Merhabalar, bu yazımda Visual Studio Code(VSC) editöründe Workspace’de bir proje klasörü nasıl oluşturulur, var olan proje klasörü nasıl dahil edilir, bir Workspace’e birden fazla proje klasörü nasıl eklenir bunu göstermeye çalışacağım.

Visual Studio Code’u kurduğunuzu varsayarak devam ediyor olacağım.

1 Sıfırdan Proje Klasörü Oluşturma

Sol bölmedeki Dosya Icon’una tıklandığında Explorer bölümü açılır. Bu bölümde Workspaces alanı vardır. Eğer buraya eklenmiş bir proje klasörü yoksa aşağıdaki gibi görünecektir. Open Folder butonuna tıklayınız.

Açılan Add Folder to Workspace klasör yöneticisi ekranında Yeni Klasör butonuyla bir klasör oluşturulup bu klasöre ismi verelim, sonrasında seçelim ve Add butonuna tıklayalım.

Projemiz Workspace’e dahil olduğunda aşağıdaki gibi gözükecektir. Artık dosya ve klasör eklemeleri yapılarak proje klasörü direkt olarak buradan yönetilebilir.

2 Var Olan Proje Klasörünü Dahil Etme

Daha önceden var olan bir projemizi VSC’ye dahil etmek istersek yukarıda izlediğimiz yöntem aynen uygulanıp klasör seçme ekranında var olan projenizi seçebilirsiniz.

3 Workspace’e Birden Fazla Proje Klasörü Dahil Etme

Bir Workspace içine birden fazla proje klasörü dahil edilebilir. Workspace içinde bir proje klasörü var ise ilk ekrandaki gibi Open Folder Butonu artık görünür olmayacaktır.

Bir proje varken Workspace’e yeni proje eklemek istediğimiz ilk yapmamız gereken işlem şu olacaktır.

Bu şekilde istediğimiz kadar projeyi Workspace’e ekleyebiliriz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Brainy Tech