Merhabalar, bu yazı dizisi boyunca sizlere React JavaScript kütüphanesinden bahsetmeye çalışacağım.

2023 sonlarında yazmaya başladığım bu eğitim serisinde React konusunda sizi sıfırdan alıp proje geliştirebilir seviyeye getirmeyi amaçlıyorum.

Bu eğitim serisi boyunca kullanacağım React sürümü 18.2.0 sürümüdür.

Sürüm kaynaklı oluşabilecek hatalarınızı kurulumunuzu bu sürüm ile güncelleyerek giderebilirsiniz.

Eğitim boyunca HTML – CSS ve JavaScript bilgilerimizden yeri geldikçe yararlanacağımız için bu eğitime başlamadan önce, bu 3 konuda en azından temel seviye bilgiye sahip olduğunuzu varsayıyor olacağım. Yine yeri geldikçe bu konularla alakalı ipuçlarından bahsediyor olacağım. Ancak odak noktamız React olacak.

Eğitim boyunca React öğrenirken aklımı kurcalayan, bir soru işareti yakan pek çok konuya değinerek eğitim serisini devam ettirmeyi düşünüyorum. Yani bu eğitim sadece React dokümantasyonunu baştan sona takip eden bir eğitim gibi olmayacak.

Örneğin basit bir soru işareti konu ile başlayayım. React nasıl okunuyor. Pek çok geliştiriciden okunuşu ile alakalı farklı telaffuzlar duyabilirsiniz.

Ancak, React > ri-ekt(/riˈækt/) şeklinde okunuyor. Bu telaffuzu dinlemek isterseniz aşağıdaki linke göz atabilirsiniz.

React konusunda temel dokümantasyonu kullanmak isterseniz aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

React açık kaynak bir kütüphane olduğu için direkt Github üzerinden projeye erişim sağlayabilirsiniz.

Eğitim boyunca yararlandığım kaynakları bu bölüme eklemeye devam edeceğim.

O zaman yavaştan başlayabiliriz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.